50.000-TL SERMAYE İLE YENİ KURDUĞUMUZ

Soru

50.000-TL SERMAYE İLE YENİ KURDUĞUMUZ  HALKA KAPALI TEK KİŞİLİK BİR A.Ş. MÜKELLEFİMİZ VAR. DOLAYISIYLE YÖNETİ:M KURULU DA TEK KİŞİLİK. SERMAYENİN TAMAMI ÖDENDİ.DIŞARIDAN BİR SERMAYE  ORTAĞI ALMAK İSTİYOR.YÖNETİM DEĞİŞMEYECEK  ANCAK YENİ GİRECEK  PAY SAHİBİ ŞİRKETE ORTAK OLMADAN SADECE PAY SAHİBİ OLUP PAYDAŞ  OLMAK İSTİYOR.İZMİR TİCARET SİCİLLE GÖRÜŞTÜM.ORTAK OLMADAN  SERMAYE ARTIŞI YAPILARAK BU ŞEKİLDE PAY SAHİBİ OLUNABİLİR DEDİLER  BUNUNLA İLGİLİ BİR SERMAYE ARTIŞI KARARI VE SERMAYE ARTIŞI  EVRAKLARI ŞEKLİNDE EVRAK HAZIRLAMAMIZI İSTEDİLER. ANCAK KARARIN  NE ŞEKİLDE ALINACAĞINDA DAİR BİR KARAR ÖRNEĞİ VEREMİYORLAR.İZMİR  MALİ MÜŞAVİRLER ODASINDAN DESTEK ALMAMIZI SÖYLEDİLER.

SORMAK İSTEDİĞİM HUKUKEN ALDIĞIM BİLGİ DOĞRUMU ? DOĞRUYSA BU İŞLEMİ NASIL YAPABİLECEĞİM KONUSUNDA TARAFIMA  ÖRNEK BİR KARARLA DESTEK  VERİLMESİNİ ÖNEMLE ARZ EDERİM.

Not: MÜKELLEFİM BENDEN PAY DEVRİ İLE İLGİLİ CEVAP BEKLİYOR.

Cevap

6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu  Dördüncü Kısmı (Madde 329-563) Anonim  Şirketlere ilişkin düzenlemelerden oluşmaktadır.Söz Konusu Maddelerde  PAY  sahibi ifadesi kullanılmakta olup  ORTAK ifadesi  bulunmamaktadır.

TTK 407,434,435,436 maddeler oy Pay sahiplerinin Oy haklarına ilişkin ifadeler içerir  Sonuç olarak Sermaye taahhüdünde bulunan ve an az miktarını ödeyenler pay sahibi  olarak haklarını kullanabilecektir.

Anonim şirketin Yönetim Kurulu için  TTK 359-396 nolu maddeleri ile düzenleme  yapılmıştır. 359 maddesi - Ana sözleşme ile  atanmış veya genel kurulca seçilmiş bir  veya birden fazla kişiden oluşan yönetim kurulu –ifadesi  ile Yönetimin nasıl  oluşacağını anlatmıştır.

Sonuç olarak   Her Pay Sahibi Yönetim Kurulu üyesi  olmak zorunda değildir. Ana  Sözleşme tadili  ile  gereken düzenlemeyi yapabilirsiniz.