Arsa ve natamam konut satışı

Soru

Merhaba,

2013 yılında kurulmuş, inşaat işiyle uğraşan bir mükellefim (Ltd. Şti) 2/2013 tarihinde bir arsa satın almış. 2014 yılında bu arsayı ifraz işlemi ile 2'ye bölmüşler. Bu arada şirket kurulduğu sene tadilat işleri yapmış. 2014 yılında pasif, hiçbir şey yapmamış, şu ana kadar hiçbir gayrimenkul alım satım işi yapmamış. Şimdi şirket sahibi  arsayı satarsa  ya da arsa üzerinde kat irtifakı alınmış natamam konut teslimi yaparsa (150 m2 altı)  KDV karşısında durumu ne olur?

Saygılarımla,

.

Cevap

Merhabalar,

Büyükşehir Belediyesi statüsündeki yerlerde bulunan net alanı 150 m2'ye kadar konutlardan;

a) Yapı ruhsatı 01.01.2013 tarihinden itibaren alınan,

b) Lüks veya birinci sınıf inşaat olarak yapılan (ruhsatın sonradan revize edilip inşaat kalitesinin yükseltilmesi hali de dahil),

c) Yapı ruhsatının alındığı tarihte, üzerine yapıldığı arsanın Emlak Vergisi Kanunu’na istinaden tespit edilen arsa birim m2 vergi değeri; - 499,99 TL'ye (Bu tutar dahil) kadar olan konutların tesliminde % 1, - 500 TL ile 999,99 TL arasında olan konutların tesliminde % 8, - 1.000 TL ve üzerinde olan konutların tesliminde ise % 18 KDV hesaplanacaktır.

Bu uygulama, inşaat devam ederken veya temelden kat irtifakı kurularak yapılan satışlar içinde geçerlidir. KDV uygulamasında yukarıda belirtilen tüm şartların tümünün gerçekleşmesi esastır. Aksi halde, yeni KDV uygulamasına göre işlem yapılamayacaktır. Örneğin, diğer şartları taşısa dahi, lüks ve birinci sınıf inşaat olarak yapılmayan konut inşaat projeleri kapsamındaki net alanı 150 m2'ye kadar olan konut teslimlerinde  % 1 KDV hesaplanacaktır.

Buna göre şirketiniz kat irtifakı alınmış natamam konut teslimi yaparsa yukarıdaki hükümlerden hangisini kapsıyorsa ona göre  vergilendirilecektir. Arsa olarak satış yaparsa da genel oranda (%18) katma değer vergisine tabi olacaktır.

Teşekkürler.  

Serap ENSARİOĞLU

Vergi Danışmanı