Maliyet Muhasebesi Olan Firmada İade Muhasebe Kaydı

Soru

Merhaba,

 Satmış olduğumuz ürünün iadesinde 610 - 191 İade KDV kullanıyoruz. Satmış olduğumuz ürüne ilave işlem yaptıktan sonra kalite kontrolünde takılmasıyla; firma ürünlerin iadesini üzerine ilave işlem yaptığı için SATIŞ olarak faturalandırıyor. İade gönderilen ürünlere ekleme yapılan malzemelerin ayrımı yapılamazsa hurdaya atılacak. Firma bize satış olarak faturayı  kesse de  bir bakıma ürünümüzün işlem görmüş hali iade oluyor. Bu durumda kayıtlarımıza nasıl alırız?

 Ayrıca maliyet   çalıştığı için ürünün birim fiyatı örneğin 30,00 TL , işlem görüp iade olduğundan 100,00 TL faturalanırsa ;Kalite raporları için stok hareketi yapınca satmış olduğumuz birim fiyatı 30 TL mi alınır 100,00 TL mi?

Cevap

Merhabalar,

İşletmenizin satmış olduğu mamulün müşteri firmaca mamule ilave bir işlem yapıldıktan sonra tekrar işletmenize geri iade edildiği ve bunun içinde satış faturası kesildiği anlaşılmaktadır. Öncelikle satılan ürüne eğer müşteri firmaca her hangi bir işlem yapılmaksızın ürün iadesi yapıldığı durumlarda satıştan iade söz konusu olmakta ve 610-Satıştan İadeler Hesabıyla birlikte Maliyet ve Stok hesaplarının çalıştırılarak durumun kayıtlarda bu şekilde izlenmesi gerekmektedir. Ancak sorunuzda müşteri firmaca alınan ürüne ilave işlem yaptığından dolayı malın firmanıza geri iadesi bir bakıma yeni bir satış olmasından dolayı iadeden ziyade satış faturası düzenlenmesi doğru bir işlem olmaktadır. Dolayısıyla işletmeniz için artık ortada satıştan iade yerine yeni bir mal veya mamul satın alınması söz konusu olup durumuna göre 15-Stok hesapları kayıtlarında izlenmesi gerekmektedir. Burada geri alınan ürün eğer işletmenizce herhangi bir değişikliğe uğramadan satılmak amacı ile işletmeye alınan ticari mallar (emtia) şeklinde değerlendirilecekse 153 Ticari Mallar“ hesabına alış maliyetiyle kayıtlara alınması gerekmektedir. Eğer geri alınan ürün işletmenizce yeniden tekrar başka bir işleme tabi tutulacaksa bu ürün için yeniden bir imalat süreci çerçevesinde kayıtlarınızda izlenmesi gerekmektedir.

Teşekkürler.