Ödenen KDV'nin İnşaat Maliyetine Eklenmesi

Soru

Kat karşılığı inşat işleriyle iştigal eden bir Ltd.Şti'yiz. KDV iadesi almıyoruz. Alışlar nedeniyle ödediğimiz KDV'yi inşaatın maliyetine alabilir miyiz? Alabilirsek muhasebe kayıtları nasıl yapılmalıdır?

Cevap

Merhabalar,

İnşaatın yapımına ilişkin alış faturalarında gösterilen KDV’nin indirilmemesi yani maliyet yada gider yazılması KDV Kanunun 58. maddesinde, yer alan “…mükellefçe indirilebilecek Katma Değer Vergisi, Gelir ve Kurumlar Vergisi matrahlarının tespitinde gider olarak kabul edilmez” hükmüne göre inşaat maliyetlerine ilişkin KDV’nin indirilmeyerek maliyete atılması mümkün değildir.

  Teşekkürler.