• CUMARTESİ, 23 ŞUBAT 2019
  • 08:01
Hızlı Erişim
  • Facebook
  • İnstagram
  • Twitter

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN
TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

Plastik Poşetlerin Beyanının Verilmesi

DİĞER HABERLER

EN ÇOK OKUNANLAR

05 Şubat 2019 OKUNMA SAYISI : 691

Ücretlendirmeye Tabi Olan Plastik Poşetlerin Beyanlarının Verilmesi

Sayın Üyemiz;

2872 sayılı Çevre Kanunu gereğince ücretlendirmeye tabi olan ve satışı gerçekleştirilen plastik poşetlerin beyanına ilişkin açıklamalara aşağıda yer verilmiştir.

Plastik poşetlerin beyanı; İnteraktif Vergi Dairesi veya  E-devlet üzerinden gerçekleştirebilir.

Satış noktalarının plastik poşetlerin satışının gerçekleştiği aya ait beyanı, takip eden ayın biri ile on beşi arasında yapmaları gerekmektedir. Buna göre ilk beyan, 1-15 Şubat 2019 tarihleri arasında yapılacaktır.

İlk aşamada beyan yapacak kişi bilgisi, beyanname vermeye yetkili olunan gerçek veya tüzel kişi seçilir. Şahıs adına beyanname verilecekse, Gerçek Kişi, Tüzel kişi adına beyanname verilecekse ve söz konusu tüzel kişi adına beyanname vermeye yetkili ise, Tüzel Kişi seçerek beyanname verilecektir.

Beyannameyi oluşturmak için istenilen bilgiler girildikten sonra “Toplam Tutarı Hesapla” ile Sistem tarafından ödenmesi gereken  “Geri Kazanım Katılım Payı” ve “Gelirler” ayrı ayrı hesaplanarak, poşet adedine göre ilgili beyan dönemi için Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına yatırılması gereken toplam tutar hesaplanmış olur.

Girilen bilgilerin doğruluğunun kabul edildiğine dair taahhütname metni onayladıktan sonra sisteme bilgiler kaydedilmiş ve beyan verilmiş olur.

"Beyan Yapılacak Dönem" alanı içinde bulunulan aktif dönem olarak seçili gösterilmektedir. Aktif dönem beyannamesinde tahakkuk edilecek tutarı onaylayıp "Beyan Et" düğmesine basıldığında işlem tamamlanacaktır. Ayın 1'i ile 15'i arasında beyan değiştirebilir veya iptal edebilir.

2019 Ocak ayı içinde yapılan satışların bildirimine ilişkin ödemeler, bildirim yapılan ayı takip eden ikinci ay olan Nisan ayı içerisinde (30 Nisan 2019'a kadar) yapılması gerekmektedir.

Bilgilerinize sunar çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Vedat ADAK

Başkan

 - e-Devlet Kapısı üzerinden beyanların yapılmasına yönelik kılavuz için tıklayınız.

-  İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden giriş yapılarak beyanların yapılmasına yönelik kılavuz için tıklayınız.

 - Plastik poşetlerin ücretlendirilmesi uygulamasına ilişkin sıkça sorulan sorular için tıklayınız.

 

GOOGLE+
WHATSAPP

DİĞER 2019 Haberleri

KDV, Muhtasar, ÖTV Beyannamelerinde Değişiklikler
04 Şubat 2019
KDV, Muhtasar, ÖTV Beyannamelerinde Değişiklikler
KDV, Muhtasar, ÖTV Beyannamelerinde Önemli Değişiklikler Yapıldı.
T.C. HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞINDAN. VERGİ USUL KANUNU SİRKÜLERİ/112  Konkordato Müessesesinin Şüpheli Alacak Karşılığı Uygulaması Karşısındaki Durumuna İlişkin Sirküler Yayınlandı.
18 Şubat 2019
T.C. HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞINDAN. VERGİ USUL KANUNU SİRKÜLERİ/112 Konkordato Müessesesinin Şüpheli Alacak Karşılığı Uygulaması Karşısındaki Durumuna İlişkin Sirküler Yayınlandı.
T.C. HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞINDAN. VERGİ USUL KANUNU SİRKÜLERİ/112Konkordato Müessesesinin Şüpheli Alacak Karşılığı Uygulaması Karşısındaki Durumuna İlişkin Sirküler Yayınlandı. Sirkülere ulaşmak ...
Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)ndan:  15.02.2019 tarih 30687 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan tebliğler.
15 Şubat 2019
Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)ndan: 15.02.2019 tarih 30687 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan tebliğler.
Kurumlar Vergisi Genel Tebliği (seri no: 1)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Seri No: 17) Lütfen tıklayınız  
2018 IV. Geçici Vergi Dönemine (Ekim-Kasım-Aralık) Ait Gelir ve Kurum Geçici Vergi Beyan Süresinin Uzatılması.
13 Şubat 2019
2018 IV. Geçici Vergi Dönemine (Ekim-Kasım-Aralık) Ait Gelir ve Kurum Geçici Vergi Beyan Süresinin Uzatılması.
14 Şubat 2019 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2018 IV. Geçici Vergi Dönemine (Ekim-KasımAralık) Ait Gelir ve Kurum Geçici Vergi Beyannamelerinin verilme süreleri 18 Şubat 2019 Pazartesi günü sonuna kadar uzatılmıştır. ...
Konkordato Komiserliği ve Alacaklılar Kuruluna Dair Yönetmelik ve Konkordato Talebine Eklenecek Belgeler Hakkında Yönetmelik
30 Ocak 2019
Konkordato Komiserliği ve Alacaklılar Kuruluna Dair Yönetmelik ve Konkordato Talebine Eklenecek Belgeler Hakkında Yönetmelik
Sayın Üyemiz; 30.01.2019 tarih 30671 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Konkordato Komiserliği ...
Poşet Beyanı İle İlgili TÜRMOB Duyurusu
12 Şubat 2019
Poşet Beyanı İle İlgili TÜRMOB Duyurusu
Poşet Beyanı Uygulaması İle İlgili TÜRMOB'un Meslek Kamuoyuna Duyurusu10/12/2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 7153 Sayılı Kanun ile poşet kullanımına ilişkin önemli düzenlemeler yapılmış ve Geri ...
Poşet Beyannamesi Verilme ve Ödeme Tarihleri Değişti
22 Şubat 2019
Poşet Beyannamesi Verilme ve Ödeme Tarihleri Değişti
POŞET BEYANNAMESİNİN VERİLME VE ÖDEME TARİHLERİ DEĞİŞTİBASILI KİTAP VE SÜRELİ YAYINLARDA KDV KALDIRILDISayın ...
Seminer ve Etkinliklerimizden haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun.