Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Sistemine Geçiş 01.03.2020 Tarihine Ertelenmiştir.

“MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİ” SİSTEMİNE GEÇİŞ 2 AY ERTELENMİŞTİR.

Değerli Üyemiz,

Bilindiği üzere; 18/02/2017 Tarihli Resmi Gazete'de MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİ GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 1) yayımlanmıştır. Genel tebliği hükümlerine göre; Vergi kanunlarına göre vergi dairesine verilmesi gereken “Muhtasar Beyanname” ile Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmesi gereken “Aylık Prim ve Hizmet Belgesi”nin birleştirilmesi sonucunda oluşturulan “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ” nin verilmesine ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir.

Uygulama önce Kırşehir'de daha sonra yayımlanan Genel Tebliğiler ile Amasya, Bartın,Çankırı, Konya, Eskişehir ve Bursa illeri merkez ve ilçelerinde bulunan mükellefler/işverenler içinde başlamıştır.

09.02.2020 Tarihli ve 31034 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği ile yukarıda belirtilen iller (Kırşehir, Amasya, Bartın, Çankırı, Bursa, Eskişehir ve Konya) dışında kalan tüm il ve ilçelerde “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ” verilmesi 01.03.2020 Tarihinden itibaren başlayacağı belirtilmiştir. Uzatma ile Ocak ve Şubat Ayına ait Muhtasar Beyanname ve SGK Aylık Prim ve Hizmet belgesi eskiden olduğu gibi her iki kurumada ayrı ayrı verilecektir.

09.02.2020 itibari ile Ocak/2020 Dönemine ait “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi”ni yeni sisteme göre veren mükellefler için “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi" her iki kuruma verilmiş kabul edilecektir. Mart/2020 Dönemine ait beyanname; “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ” olarak 26 Nisan 2020 tarihine kadar verilecektir.

Bilgilerinize sunar kolaylıklar dileriz. 

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği(Sıra No:1)'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ(Sıra No:7) için lütfen tıklayınız. 

Konuyla ilgili TÜRMOB Sirküleri için tıklayınız.